Fikri Mülkiyet ve Korsanla Mücadele

Hukuk büromuz marka, patent ve endüstriyel tasarımlar ile ilgili konularda uzun yıllardır yerel ve yurtdışı müvekkillere hizmet vermektedir. Ayrıca fikri ve sınai hakların haksız kullanımına karşı itiraz ve bunların takibiyle birlikte marka iptali , tazminat ve ceza davalarına ait hukuki süreçleri takip etmekte gerek danışmanlık gerekse dava boyutuyla hukuki destek vermektedir.

Ayrıca Hukuk büromuz uzun yıllar Bilişim İşverenleri Sendikası (BİTİS) bünyesinde çalışma kurulu olarak görev yapan Yazılım Dayanışma ve Koruma Birliği (YDKB) ile ortaklaşa yürüttüğü korsan yazılımla mücadele konusunda çalışmalarını sürdürmüştür. Bu birlikteliğin temel amacı ülkemizde hızla yaygınlaşan CAD/CAM alanında korsan yazılım kullanımı ile mücadele ederek, Türkiye'de CAD/CAM uygulamalarının fikri mülkiyet haklarının korunarak, daha sağlıklı, etik bir yapıda yaygınlaşması, sektör içi disiplininin sağlanması ve bu kapsamda kullanıcılara daha iyi hizmet sunulması için faaliyet göstermektir.

Hukuk Büromuz YDKB Çalışma Grubu ile Lisanssız Kullanım yapmakta olan ve sayısı 1000 leri aşan işletmede izlediği başarılı lisanslama çalışmaları ile ülkemize milyonlarca TL yi aşan tutarda vergi kazandırıcı faaliyette de bulunmuştur.

İlgili Makaleler

İcracı Sanatçı ve Telif Hakları

Ünlü oyuncu Metin Akpınar, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire ve Mavi Boncuk gibi filmleri için Kanal 7 ve Star TV'ye iki ayrı telif davası açtı ancak Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre usta oyuncunun talebi "oyuncunun herhangi bir hakkının olmaması" nedeniyle reddedildi.

Devamını oku...

Fikri Mülkiyet Haklarının İnternet Ortamında Korunması ve Korsan Web Siteleri ile Mücadele

Dünya ticaretine yön veren gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin ve ihracatlarının ana kalemlerini, yazılım, müzik ve sinema gibi eserler, uluslararası niteliğe sahip markalı ürünler, ileri teknoloji gerektiren ürünler ile tüm bu gruplara ait hizmet, lisans, know-how, teknoloji transferi oluşturmaktadır. Yaratıcı düşünce ve zekâ ürünlerinin ekonomi üzerindeki bu niteliği, bu haklara olan iştahı arttırmakta ve haksız yararlanma olgusunu beraberinde getirmektedir. Fikri mülkiyet haklarına konu ürünler için yapılan yatırım, uzun yıllara dayanan araştırma ve geliştirme çalışmaları ile maddi bir külfeti beraberinde getirmekte, bu çalışmalar neticesinde elde edilen faydadan hiçbir emek ve çaba sarf etmeksizin faydalanılmasının önüne geçilmesini zorunlu kılmaktadır. Gelişmiş batı toplumlarının bu kazanımlarını koruma ihtiyaçları fikri mülkiyet haklarının korunmasında ve teşvikinde belirleyici olmuştur. 14. Yüzyıl Avrupa'sında başlayan, sınaî mülkiyet haklarının ve telif haklarının korunmasına ilişkin 19 Mart 1474 tarihli Venedik Patent Kanunu yaratıcı düşünce ve zekâ ürünlerinin korunmasında ilk belge olduğu kabul edilmektedir. Bu kanunu 1623 İngiliz Tekel Kanunu, 1790 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kabul edilen Patent Kanunu izlemiştir.

Devamını oku...

Rekabet Hukuku ile Fikri Mülkiyet Hukuku İlişkisi

Konuya başlamadan önce son derece yeni olan bu iki hukuk dalı hakkında kısaca bilgi vermekte fayda görüyoruz. Gerçekten bu iki hukuk dalı da ülkemizde son 20 yılda ortaya çıkan ve hala gelişim sürecinde olan hukuk alanlarındandır.

Devamını oku...
Tüm Makaleler...